Hooaja treeningnumbrid

Hetkel, mil spordimaailm on jäänud seisma, on hea analüüsida eelmise hooajal tehtut ja mõelda, kuidas edasi. Selles blogipostituses annan ülevaate enda treeningnumbritest ja valatud higist. Vaatan tagasi sellele, mida õppisin ja mida võiks tulevikus teisiti teha. 
Foto: suvel ja sügisel käib tõsine töö selle nimel, et olla tugevam
Selleks, et edasi areneda on vaja kõik detailid hoolikalt läbi käia, et mitte midagi olulist kahe silma vahele ei jääks.  Möödunud hooaeg oli minu jaoks väga suureks õppetunniks ja pidin kohanema uue elurütmiga. Usun, et sain selle kõigega suurepäraselt hakkama, kuid kindlasti oli hetki, mida oleks saanud teha paremini.
Foto: suviste treeningute juurde kuuluvad ka alati võistlused
Peale suvel lõpetatud magistriõpinguid alustasin enda esimesel püsival töökohal. See tähendas seda, et hommikuti ei olnud enam võimalik sisse magada, vaid kell tirises vahest kell viis või kuus ning oli vaja ennast enne tööd trenni vedada. Üldiselt see mulle muret ei valmistanud, sest siht silme ees ei lasknud motivatsioonil langeda. Ainsakas eneseületuseks oli see, et peale tööd pidi tihtipeale ka teise trenni minema, mis nõudis palju suuremat vaimset pingutust. Aga kordagi ei tekkinud hetke, et enam ei jaksa, ei taha. Uued ja põnevad väljakutsed andsid pigem hoogu juurde ning tundsin end palju väärtuslikumana - ei olnud enam pelgalt maksumaksija raha peal sõitev turist/suusataja, kuigi ma pole seda kunagi olnudki. 

Nüüd aga numbrite juurde. Tavaliselt loen hooaja alguseks maid, kuid sel aastal lõppes hooaeg varem ja seega loen ka numbrid kokku eelmise aasta aprillist selle aasta märtsini. 
Nagu pildil klikkates võib välja lugeda, siis kokku treenisin 812 tundi ja 426 korda. Kokku läbisin 10862 kilomeetrit ja kokku kulutasin 605 tuhat kilokalorit. Vaatame neid arve natukene lähemalt:
 • 10862 kilomeetrist, mina:
  • suusatasin (lumel, rullidel) 6000 km;
  • jooksin 1135 km; 
  • sõitsin ratast 3700 km.
 • 812 tunnist, mina: 
  • suusatasin (lumel, rullidel) 387 tundi;
  • jooksin 120 tundi; 
  • sõitsin ratast 135 tundi; 
  • rassisin jõusaalis 135 tundi. 
  Kindlasti need numbrid ei peegelda täit tõde, sest näiteks jõusaalis olles tegin alati pool tundi soojendust mõnel masinal. Samuti ei kajastu nendes numbrites kilomeetrid, mida veetsin SkiErgil või jooksulindil ja arvestades möödunud lumevaest talve, siis neid trenne oli palju, liigagi palju. 
  Foto: üks parimaid märke edasiminekust - poolmaratoni rekord 1:18
  Seega, mis on muutunud võrreldes varasemaga. Esiteks treeningmahu tõus 750 tunnilt 810 tunni peale. Hooaja algne eesmärk oli 900h, kuid seda ma ei suutnud kätte saada, kuid sellest pole midagi. Treeningkordade arv on püsinud sama, kuid olen suutnud tõsta ka kilometraaži pea 2000km võrra. 

  Tegin väga suure edasihüppe jõusaalitreeningutes. Panin palju rohkem rõhku enda keharaskusega harjutustele ja ei loopinud enam nii palju kangi, kuid ikkagi suutsin jõutõmbes maast lahti saada 180kg ja rinnalt suruda 110kg, mis ei ole olnud minu rekordid, kuid olin ikkagi nende numbritega väga rahul. Lisaks treeningmahule tõusis kindlasti ka intensiivsus. Tegin rohkem laktaaditaluvust tõstvaid treeninguid, mida kindlasti teen ka edasipidi. Koostöös Tartu Ülikooli suurepärase doktorandi Rasmus Pinnuga suutsime läbi igakuiste testide palju paremini jälgida ka treeningprotsessi. 
  Foto: üks selle aasta suurimaid uusi sõpru - SkiErg ja seal tõmmatud maksimaalsed wattid
  Selleks, et olla veel tugevam eelseisval talvel ei pea õnneks hakkama uuesti ratast leiutama. Praegune mudel ja süsteem toimib minu jaoks hästi. Väiksed muudatused siin-seal ja kõik peaks paika loksuma. Pean lihtsalt olema veel professionaalsem. Kindlasti tahan tõsta enda erialast vastupidavust ja hapnikutarbimist. Ma ei ole loomu poolest just suurima hapnikutarbmisega mees maailmas, kuid treeningute ja hea toitumisega pean endast maksimumi välja pigistama. 

  Vaadates järgmise hooaja poole on kõik veel ebaselge, sest praeguses olukorras ei saa väga pikalt ette asju planeerida. Millises võistkonnas ma sõidan ja kas üldsegi suudan piisavalt toetajaid leida, et jätkata Visma Ski Classicsis sõitmist, seda näitab aeg. 

  Suvel olen võtnud sihiks teha läbi nii mõnigi äge katsumus, kuid neist ei ole veel õige hetk rääkida. Ootame ja vaatame, mis tulevik toob! 
  Foto: eelseisvat põnevusega oodates
  Olge terved! 
  Mart Kevin
  Eelmine
  Varajane hooaja lõpp