Eelseisev hooeg 1.osa

Mis on Visma Ski Classics? Kelle vastu ma võitlema hakkan? Miks ma selle suuna valisin? Millised on minu eesmärgid?  

Need kõik küsimused saavad vastused järgevas kaheks osaks jaotatud blogipostituses.

Foto: avastart Livignos

Alustan Visma Ski Classics sarjast, mis sai alguse 2011. aastal. Oma kümnendat hooaega alustav sari on kogunud järjest rohkem populaarsust kogu maailmas, kuid eelkõige Skandinaavias ja Kesk-Euroopas. Sari hõlmab endas suurimaid suusamaratone nagu Marcialonga, Vasaloppet ja Birkebeinerrennet. 2012. aastal kuulus sarja ka Tartu Maraton, kuid viimastel hooaegadel pole see nii olnud. 2019/2020 hooajal koosneb Visma nime all toimuv Ski Classics sari kaheteistkümnest osavõistlusest.  

Foto: võitlus kodusel Tartu Maratonil

Sarnaselt jalgrattamaailmale on ka siin riigipiire ületavad rahvusvahelised võistkonnad, kes kõik treenivad selle nimel, et olla maailma parimad. Sel aastal on võistkondi kokku 30. Võistlejaid on 245, kellest 173 on mehed ja 72 naised. Youth ehk alla 26. eluaasta kateegoorias on minul 68 konkurenti. Teadupärast eelmisel hooajal olin üldkokkuvõttes 68. mees ja 18. Youth kategoorias.

Konkurente on seega palju ja nimekirjas mitmeid väga tugevaid nimesid. Alustades olümpiavõitjatest Maksim Vylegžaninist ja Iivo Niskanenist kuni igiliikur Andres Auklandini. Sel tiitlivõistluste vaheaastal näeb sarjas sõitmas ka britti Andrew Musgrave’i, prantlaste Jean-Marc Gaillardi ja paljusid teisi nimekaid MK sõitjaid. Kindlasti ei ole tavasuusataja jaoks selline väljakutse lihtne, näiteks Jean-Marc seisis eelmise aasta Yllas-Levi maratoni ajal raja ääres ja oli väga tugevates kõhukrampides.

Esimesed kaks võistlust toimuvad novembri lõpus ja detsembri alguses Itaalias Livignos. Kavas on Pro Team Tempo ja Individual Prologue. Pro Team Tempo on 15km pikkune kergel profiilil sõit, kus sõidetakse võistkondade kaupa, nagu on ka näiteks Tour de France’il. Esimestena sõidavad mehed ja lõpuaeg läheb kinni kolmandast mehest. Seejärel stardivad vastavalt meeste tulemustele naised ja võistkondliku paremusjärjestuse panevadki paika just nemad.

Foto: Individual Prologue Livignos

Individual Prologue on sissejuhatus eelolevale maratonihooajale ja see 36 kilomeetrine kiire võituslik sõit on selleks just sobiv. Kahe sprindi- ja mäefinišiga jagub siin pinget kõikidele ringidele.

Kolmas osavõistlus toimub samuti Itaalias. Sel aastal uue maratonina – La Venosta. Selle sõidu kohta ei oskagi midagi öelda, sest see kõigi jaoks täiesti uus. Tean vaid, et see on 45 km ja profiil ei ole kõige raskem.

Peale kuuajast pausi ootab võistlejaid eelmise aasta talialade MMi võistluspaik – Seefeld. See eestlaste jaoks kurikuulus koht on Kaiser Maximillian Laufi toimumispaigaks. Eelmisel aastal olid korraldajad sunnitud laviiniohu tõttu võistlustrassi lühendama, seega sel hooajal on minul jälle avastamisrõõme. Raja algus ja lõpp on seal väga rasked, sest võistlustrass liigub erinevate mäeorgude vahel.  

Foto: lumine Seefeld

Järgmine sõit toimub Šveitsis ja sealne La Diagonela pakub maalilisi vaateid, pingelisi heitlusi. Võistluse teeb omapäraseks see, et maraton toimub 1700-1900m kõrgusel merepinnast. Profiil ei ole seal raske, aga kindlasti peab olema ettevaatlik, et ennast mitte liialt kulutada, sest sellisel kõrgusel maratoni sõita ei ole 318 meetriga harjunud eestlasele üldse kerge.

Siis jõuab järg legendaarse Marcialonga kätte. Omapärane suusamaraton, mis võistluse käigus läbib väikseid Itaalia mägikülasid, on kindlasti üks olulisemaid võistlusi hooajal. Üldiselt küllaltki lauge profiiliga maratonil pannakse jõu vahekorrad paika viimasel Cascata lõputõusul, mis peale 67-68km paaristõukeid ei tule just kõige kergemalt.

Marcialongalt edasi liiguvad võistkonnad Tšehhi, kus ees ootab Jizerska Padesatka. Eelmisel aastal oli see minu jaoks parima tulemusega maraton Visma Ski Classics sarjas, kus sõitsin välja 26. koha. Minu arvates üks parimad korraldusi Visma sarjas. Nii võistluseelne logistika kui ka kosutav söök olid väga tasemel.

Kesk-Euroopa tuuri järgselt on võistlejatel ligi kuu aega kosuda ja siis algab Skandinaavia tuur.... aga sellest juba järgmises osas! Stay tuned :) 


Mart Kevin 
Eelmine
Kohanemine uue rutiiniga
Järgmine
Eelseisev hooaeg 2.osa